2. Förfarande
Förfarande
Titel: Städ och Fönsterputs
Beskrivning: Örebroporten Fastigheter AB som är ett helägt kommunalt fastighetsbolag avser att upphandla ramavtal avseende städ och fönsterputs med tillhörande kring- och tilläggstjänster till Beställaren och dennes fastighetsbestånd. Upphandlingen avser bland annat arbete som städning av kontor, trapphus, hissar och entrépartier samt fönsterputs. Upphandlingen delas in i två anbudsområden, städ och generell fönsterputs samt fönsterputs för specifikt angivna objekt, där varje område utvärderas separat.
Intern identifierare: 24/19
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling ("LOU") och de regler som gäller för upphandling över tillämpligt tröskelvärde. Upphandlingen genomförs som öppet förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 20 000 timmar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har rätt att avropa akuta ärenden, sanering, storstädning, städning av andra ytor som garage, parkeringsplats, soprum, vind.