576755-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utbildningstjänster – Ramavtal avseende kurser inom Systems Engineering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avseende kurser inom Systems Engineering
BeskrivningFMV avser upphandla ett ramavtal med en leverantör avseende kurser inom Systems Engineering. Följande kursområden ingår: 1 Grunder i Systems Engineering 2 Kravhantering 3 Konfigurationsledning 4 Logistics Engineering and management och integrerat logistikstöd/integrerat livscykelstöd (ILS) 5 Systems Engineering Management 6 Övriga kurser inom disciplinområde Systems Engineering och position 7 gäller för övrigt utvecklingsarbete inom disciplinområde Systems Engineering, timpris Avtalstiden är två år med möjlighet till två års förlängning. Takvolymen är beräknad till 15 000 000 kr
Intern identifierare26FMVU1221
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal avseende kurser inom Systems Engineering