576759-2023 - ResultatSverige-Tranemo: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av hushållens förpackningar från återvinningsstationer (ÅVS)
Referensnummer: UPH/2023:13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tilldela en entreprenör för insamling och transport av förpackningar samt drift och underhåll av återvinningsstationer (ÅVS).
Tranemo kommun tillsammans med Bollebygd, Herrljunga, Mark, Svenljunga och Vårgårda kommuner, samt Ulricehamns Energi AB, inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på rubricerad upphandling, enlighet med detta upphandlingsdokument inklusive bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen