2. Förfarande
Förfarande
Titel: Riskmanagement/ Försäkringstekniska tjänster, Underwriting reports UW) för återförsäkringsmarknaden 2026
Beskrivning: Ramavtalet omfattar tillhandahållande av så kallade RM-tjänster enligt följande anbudsområden nedan för Svenska Kommunförsäkringar AB. - Underwriting reports - Rekommendationsbesiktningar, Others programmet - Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet - Utvecklingsverksamhet (Konsulttjänster)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Underwriting reports
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra s.k. EML besiktningar och upprätta underwriting reports (UW) på engelska.
Intern identifierare: Underwriting reports
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Rekommendationsbesiktningar, Others programmet
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra riskbesiktningar med skadeförebyggande rekommendationer inom följande typer av verksamheter: skolor, publika lokaler som arenor, teatrar, idrottshallar simhallar, äldreboende m.m.
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, Others programmet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet
Beskrivning: Uppdraget är att genomföra riskbesiktningar med skadeförebyggande rekommendationer inom följande typer av verksamheter: kraftvärmeverk, biogasproduktion, deponier, återvinnningsanläggningar m.m.
Intern identifierare: Rekommendationsbesiktningar, Energy programmet
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Utvecklingsverksamhet (Konsulttjänster)
Beskrivning: Uppdraget är utvecklingsarbete inom SKFAB för att ta fram vägledningar med skadeförebyggande rekommendationer, verktyg för att mäta aktuell skyddsnivå på ett objekt eller metodstöd för utvecklad riskhantering. Det kan också röra sig om att utveckla stöd i form av instruktionen som fångar frekventa frågor (FAQ). Leverantören ska, kopplat till samtliga delområden och genomförda uppdrag kunna fungera som kompetensstöd för SKFAB inom Risk Management och genomföra informations- och utbildningsinsatser.
Intern identifierare: Utvecklingsverksamhet (Konsulttjänster)