Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hyreskontrakt för skola i Mariehäll
Referensnummer: 2022/360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta behovet av elevplatser i Mariehäll för en längre tid (minst 15 år) behöver en grundskole¬enhet om 630 elever i årskurserna F-6 etableras med lokal upptagning. Skolverksamheten kommer därmed att behöva ha Stockholms stad som huvudman.
Skolan behöver vara klar för inflyttning 2027.
Skolan (hyresobjektet) ska uppfylla myndighetskrav och BBR-krav som är nödvändiga för att uppföra en skola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen