576876-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Släggan 1
Referensnummer: 22/00089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser stambyte och upprustning av befintliga byggnader på fastigheten Släggan 1. Fastigheten består av 199 stycken lägenheter fördelade över sex stycken lamellhus. Byggnaderna uppfördes i mitten av 1960-talet.
Kulturhistorisk värdering: Området har arkitektoniskt värde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262900 Balkongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen