Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för omläggning av konstgräsplaner m.m.
Referensnummer: FSK 2022/426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ca 100 konstgräsplaner. Normalt sker omläggning av ca 10 planer per år.
Ramavtalet omfattar i huvudsak följande arbeten:
• Rengöring och underhåll av konstgräsplan
• Omläggning konstgräs.
• Byte av sviktpad
• Flytt av begagnat konstgräs
Huvudparten av ramavtalet kommer att bestå av avrop gällande omläggning av konstgräsplaner.
Avrop gällande Rengöring och underhåll av konstgräs, kommer i huvudsak att göras enligt ramavtalets rangordning.
Övriga arbeten kommer att avropas genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39293300 Konstgräs, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212213 Anläggande av idrottsmarkeringar, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen