576944-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Yrkesrehabilitering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänst, Stöd och utredning för personer som står långt från arbetsmarknaden
Referensnummer: Vux 415/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312510 Yrkesrehabilitering
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal om Stöd och utredning för personer som står långt från arbetsmarknaden för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
På uppdrag av Örebro kommun ska leverantören genomföra arbetsträning, arbetsrehabilitering, utredning av arbetsförmåga samt möjlighet till anställning, med eller utan stödformer, i en anpassad miljö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Denna upphandling avser avtal gällande Stöd och utredning till personer som står långt från arbetsmarknaden.
På uppdrag av Örebro kommun ska leverantören genomföra arbetsträning, arbetsrehabilitering, utredning av arbetsförmåga samt möjlighet till anställning, med eller utan stödformer, i en anpassad miljö.
Verksamheten ska omfatta minst 40 platser. Kommunen anvisar kontinuerligt personer till dessa platser.
Denna upphandling avser platser för personer med behov av arbetsträning/praktik.
Örebro kommun har behov av ca 40 platser totalt fördelade till olika målgrupper.
— Ca 30 platser för målgruppen personer med försörjningsstöd och står långt från arbetsmarknaden
— Ca 10 platser för målgruppen med försörjningsstöd som står långt från arbetsmarknaden och har behov av förstärkt stöd över längre tidsperioder.
Örebro kommun kan komma att efterfråga fler än 40 platser, om leverantören har möjlighet att ta emot fler än 40 personer. Ersättning ges då med ett fastställt belopp per plats.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun