Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandbil stor tankbil
Referensnummer: 21223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
1 st. tankbil för vattentransport till Umeåregionens brandförsvar och option på ytterligare 1 st. inom en period av 12 månader efter leveransdag av första bilen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144210 Brandfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen