57699-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Nät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktförsörjning av Nätverksprodukter 2023
Referensnummer: KS 2023/0071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser upphandling av ett Ramavtal för produktförsörjning av nätverksprodukter så som men inte uteslutande, Routrar, Switchar, Accesspunkter, Brandväggar och tillbehör samt licenser till nätverksprodukter.
Lunds kommun har för avsikt att teckna Ramavtal med 3 st. leverantörer.
Ramavtalet kommer att vara utformat som ett partnerskap för produktförsörjning av nätverksprodukter.
Avrop sker uteslutande genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32420000 Nätutrustning, 32422000 Nätkomponenter, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48820000 Servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser Lunds kommuns behov av nätverksprodukter för vår interna nätverksinfrastruktur.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet.
Beställaren avser att teckna Ramavtal med de tre (3) Leverantörer som lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris.
Om det inte föreligger tillräckligt många anbud som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumenten kan Ramavtal komma att tecknas med färre antal Anbudslämnare.
Avropsformen kommer uteslutande att vara förnyad konkurrensutsättning.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Beställaren tillhanda senast den 2023-02-27 23:59
Anbud som inte är Beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Avtalstid
Ramavtalet beräknas gälla från och med den 2023-11-08 till och med den 2025-11-07. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga Ramavtalet med två (2) år förlängning ska ske i omgångar, med ett (1) plus ett (1) år dvs. till och med den 2027-11-07. Beställaren ska senast tre (3) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga Ramavtalet. I annat fall förlängs Ramavtalet automatiskt med ett (1) år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör Ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning.
Om upphandlingen blir föremål för överprövning eller annan påverkan som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.