57716-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Skanner, digital patologi
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skanner, digital patologi
Beskrivning: Avdelningen klinisk patologi och cytologi påbörjar 2024 projektet Digital Patologi som syftar till att digitalisera stora delar av dagens analoga arbetssätt. En del av detta projekt är att upphandla nya skanners för objektglas.
Intern identifierare: RS241676
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000