Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3-axlig krokbil med lastväxlare
Referensnummer: U-032-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34142000 Kranbilar och dumprar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västervik Miljö och Energi AB inbjuder till anbudsgivning gällande 3 axlig krokbil med lastväxlare och diverse optioner. Lastbilen ska ha en cylindervolym av ca 13 liter och ca 450 hk.
Fordonet kommer årligen att färdas ca 3000mil.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134100 Lastbilar med flak, 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen