57768-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsmäklartjänster
Referensnummer: 2021-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren avser att upphandla sedvanliga fastighetsmäklartjänster enligt Kravspecifikation.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) anbudsområden där anbudslämnaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Anbudsområdena kommer att utvärderas var för sig och kan tilldelas olika leverantörer. Ange under respektive anbudsområde nedan vilka områden som anbudet avser.
Den/de leverantör/leverantörer som tilldelas avtalet inom anbudsområde 1 och 3 sköter all löpande kontakt med kunder, ansvarar för marknadsföring, hanterar visningar, budgivning, vidarebefordrar informationsmaterial från kommunen, tar fram allt material så som objektsbeskrivning samt framtagande av köpehandlingar inför kontrakt samt tillträde mm.
Arbetet ska bedrivas enligt gällande lagar, föreskrifter och regler, normer och anvisningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
3.2 Uppdragen
3.2.1 Anbudsområde 1 - Villatomter (Obebyggd tomtmark för småhus bebyggelse)
Anbudsområde 1 består av ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster vid försäljning av tomtmark för villabebyggelse.
I uppdraget om försäljning av tomtmark ingår följande:
• Upprättande av förmedlingsuppdrag. Denna hantering ska i alla moment ske i samråd med beställaren. • Kostnadsfritt vara behjälplig med resonemang kring utgångspris inför försäljning. • Insamling av objektsdata. • Vidarebefordra informationsmaterial från kommunen. • Objektsbeskrivning i färg. • Webbaserad annonsering på interna och externa plattformar ex, Hemnet, Booli, Boneo, Objektvision samt sociala medier. • Marknadsföring lokalt, bankfönster etc. • Visningar, öppna och/eller bokade visningar, även helg • Budgivning, öppen budgivning. • Budgivningslista biläggs alltid i kontraktshandlingen. • Förhandling, kontinuerlig avstämning med beställaren. • Försäljning. • Upprättande av kontraktshandlingar samt tillhörande övriga handlingar. Observera att beställaren kan ha särskilda villkor som ska föras in i kontraktshandlingarna. • Tillträde, samt upprättande av tillhörande handlingar.
3.2.2 Anbudsområde 2 - Skrivuppdrag
Anbudsområde 2 avser skrivuppdrag där beställaren redan har utsett köpare enligt exempelvis tomtkö. Mäklaren har därmed inte förmedlat bostaden/fastigheten men bistår med att upprätta köpehandlingarna. Leverantören genomför nedan punkter och ersätts med en fastställd summa per genomfört skrivuppdrag. Kontraktsskrivning och upprättande av själva köpekontraktet med eventuella särskilda villkor samt eventuella tilläggsavtal. Samla in och upprätta de bilagor som krävs till kontraktet.
Kontakt med banker och bokning av tillträde. Deponering och utbetalning av handpenningen. Kontroll av pantbrev och ägarkontroll. Tillträde, upprättande av likvidavräkning och köpebrev.
Vid skrivuppdrag ska de regler i fastighetsmäklarlagen som är tillämpliga följas.
Anbudsområde 3 består av ramavtal avseende fastighetsmäklartjänster vid försäljning av kommersiella fastigheter.
I uppdraget om försäljning av kommersiella fastigheter ingår följande:
Upprättande av förmedlingsuppdrag. Denna hantering ska i alla moment ske i samråd med beställaren.
Kostnadsfritt vara behjälplig med resonemang kring utgångspris inför försäljning.
Insamling av objektsdata. Professionell fotografering. Objektsbeskrivning i färg. Webbaserad annonsering på interna och externa plattformar ex, Hemnet, Booli, Boneo, Objektvision samt sociala medier. Marknadsföring lokalt, bankfönster etc. Visningar, öppna och/eller bokade visningar även helg. Budgivning, öppen budgivning. Budgivningslista biläggs alltid i kontraktshandlingen. Förhandling, kontinuerlig avstämning med beställaren. Försäljning. Upprättande av kontraktshandlingar samt tillhörande övriga handlingar. Observera att beställaren kan ha särskilda villkor som ska föras in i kontraktshandlingarna. Tillträde, samt upprättande av tillhörande handlingar.