57772-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Hantering av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning i Bjuvs och Åstorps kommuner
Referensnummer: 21-0334
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att inom Bjuvs och Åstorps kommuner tömma slam från:
• Två- och trekammarbrummar
• Slutna tankar
• Minireningsverk
• Toabodar
• Köksbrunnar, sjunkbrunnar, gårdsbrunnar, BDT-avlopp
• Fett från fettavskiljare
• Fibermaterial från fosforfällor
• Matavfall i tank från matavfallskvarnar och andra motsvarande system för matavfalls-insamling, ex.vis. Bio Simplex
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen