577776-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av juridiska tjänster
Referensnummer: UPP 2020-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att säkerställa att pensionsmyndigheten har tillgång till extern juridisk kompetens när sådant behov uppstår. Pensionsmyndigheten har för avsikt att knyta ett antal advokatbyråer eller liknande till myndigheten för att vid behov biträda pensionsmyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att säkerställa att Pensionsmyndigheten har tillgång till extern juridisk kompetens när sådant behov uppstår. Pensionsmyndigheten har för avsikt att knyta ett antal advokatbyråer eller liknande till myndigheten för att vid behov biträda Pensionsmyndigheten. Det kan innebära att ta fram och redovisa en lösning på ett givet aktuellt juridiskt problem, exempelvis i form av en rättsutredning, analys eller råd samt i övrigt bistå vid frågeställningar inom olika rättsområden.
Bakgrund och syfte med upphandlingen
Denna upphandling syftar till att säkerställa att pensionsmyndigheten har tillgång till extern juridisk kompetens när sådant behov uppstår. pensionsmyndigheten har för avsikt att knyta ett antal advokatbyråer eller liknande till myndigheten för att vid behov biträda pensionsmyndigheten. Det kan innebära att ta fram och redovisa en lösning på ett givet aktuellt juridiskt problem, exempelvis i form av en rättsutredning, analys eller råd samt i övrigt bistå vid frågeställningar inom olika rättsområden.
Pensionsmyndigheten arbetar med rättsliga vägledningar samt bidrar med rättsligt stöd i verksamhetsutveckling och utveckling av it-baserade tjänster, bland annat inom ramen för detta arbete kan pensionsmyndigheten behöva externt juridiskt stöd. Frågor kan också typiskt sett uppkomma inom ramen för förvaltningen av fondtorget för premiepension och förändringar av verksamheten som kommer att ske där på kort och längre sikt.
Pensionsmyndigheten bedömer att behovet av extern juridisk kompetens inom delområde 1 omfattar ca 300 timmar per år och inom delområde 2 ca 300 timmar per år. Uppskattningen är mycket osäker och pensionsmyndigheten kan inte lämna några garantier för antal uppdrag eller timmar som kan komma att aktualiseras under avtalsperioden.
Upphandlingen omfattar inte hantering av pensionsmyndighetens varumärken.