57779-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektör Lindholmen
Referensnummer: KS 2020-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avloppsreningen för Norrtälje stad och Bergshamra samhälle sker i Lindholmens avloppsreningsverk som ligger strax öster om Norrtälje stad. Reningsverket är dimensionerat för ca 34 000 pe idag med då belastningen ökar till verket genom stor inflyttning och omfattande bostadsbyggande kommer kapaciteten att vara otillräcklig inom några år.
Ett konsultföretag eller en konsultgrupp från flera företag skall utses för att utreda, projektera och ta fram ett förfrågningsunderlag enligt ABT 06. Uppdraget omfattas av projektering gällande process, maskin, bygg, mark, VVS och el/styr avseende om- och tillbyggnad av Lindholmens avloppsreningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen