2. Förfarande
Förfarande
Titel: Schaktarbeten SEAB
Beskrivning: Denna upphandling omfattar ramavtal för förnyelsearbeten av VA-ledningar och fjärrvärmeledningar med tillhörande komponenter, fiberledningar samt elledningar. Objekten består av planerade och oplanerade underhållsarbeten inom beställarnas anläggningar. Arbetena sker huvudsakligen på det befintliga ledningsnätet men mindre nyanslutningar förekommer.
Intern identifierare: SEAB 2024/23
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Schaktarbeten SEAB