See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning Vara 2025
Beskrivning: Vinterväghållning för Varas kommun samt bolagen Vara Bostäder AB och Vara Industrifastigheter AB.
Intern identifierare: 2025-38
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 34143000 Fordon för vinterväghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlande myndigheter bjuder in er att lämna anbud på snöröjning i enlighet med detta dokument och bifogade handlingar. Upphandlande myndigheter företräds i upphandlingen av Upphandling Västra Skaraborg. Respektive kommun/bolag är sin egen upphandlande myndighet/juridiska person och tecknar avtal var för sig. Upphandlingen är indelad i områden. Omfattning kan utläsas i respektive kravspecifikation i de olika delarna och takvolym återfinns i de kommersiella villkoren. Till hjälp finns kartor bilagda och i vissa fall också områdesbeskrivningar.
Intern identifierare: 1730138-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Vara 1 - Arentorp, Helås, Tumleberg
Intern identifierare: 1730139-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Vara 2 - Larv
Intern identifierare: 1730140-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Vara 3 - St. Levene, Håkantorp
Intern identifierare: 1730141-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Vara 4 - Tråvad
Intern identifierare: 1730142-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Vara 5 - Vara kommunala fastigheter, Emtunga
Intern identifierare: 1730143-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Vara 6 - Vedum
Intern identifierare: 1730144-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Vara 7 - Kvänum, Öttum, Jung
Intern identifierare: 1730145-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: VBAB 1 - Kvänum
Intern identifierare: 1740191-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: VBAB 2 - St. Levene
Intern identifierare: 1740193-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: VBAB 3 - Vara
Intern identifierare: 1740194-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: VBAB 4 - Vedum
Intern identifierare: 1740195-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: VIAB 1 - Vara
Intern identifierare: 1730170-12