577987-2018 - ResultatSverige-Lerum: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, geoteknik
Referensnummer: KS18.253/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att beställare vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Under de fyra senaste åren har Lerums kommun upphandlat konsulttjänster inom geoteknik för ca. 4,0 miljoner per år. Upphandlade myndigheter lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att beställarna kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag. Det innebär att beställare vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Beställarna förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.Under de fyra senaste åren har Lerums kommun upphandlat konsulttjänster inom geoteknik för ca. 4,0 miljoner per år. Upphandlade myndigheter lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).