Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förband, sårvård och gipsprodukter
Referensnummer: RS221086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Region Halland samlade behov av förband, sårvårdsprodukter och gips med tillbehör. Upphandlingen innefattar allt från enklare produkter (exempelvis plåster, torkar och kompresser) till mer avancerade produkter som exempelvis förband för svårläkta sår samt gips med tillbehör. Det ingår även olika typer av fixerande produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141110 Förbandsartiklar, 33141112 Plåster, 33141118 Torkar och suddar, 33141119 Kompresser, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen