578029-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elutrustning för motorer och fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elektriska arbetsfordon
Referensnummer: UH-2023-171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31610000 Elutrustning för motorer och fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver verksamhet i och utanför bergrum runtom i Sverige. Försvarsmaktens personal har behov av fordon för att färdas i, runtom och utanför bergrummen. Utrymmet i bergrummen är begränsade, vilket föranleder att kravet på fordonets vändradie är av väsentlig betydelse för Försvarsmakten. Isbildning förekommer inuti bergrummen, vilket också föranleder krav på dubbade däck under vintertid. Fordonen kommer i huvudsak att hanteras av Försvarsmaktens personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31610000 Elutrustning för motorer och fordon, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34144900 Elfordon, 34311000 Maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten har behov av fysiskt mindre fordon som lämpas för att färdas i bergrum. Försvarsmakten avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör. Försvarsmakten avser, efter avtalstecknande, att placera avrop/beställning på tre (3) stycken fordon enligt de premisser som anges i denna infordran.
Därefter kan Försvarsmakten komma att placera fler avropsbeställningar, men Försvarsmakten garanterar inga volymer. Takvolym för ramavtalet är satt till 4 000 000 SEK.
Den initiala avropsbeställningen kommer att ske till mellersta Sverige, men leverans ska kunna ske till alla orter där Försvarsmakten bedriver verksamhet.
Vald leverantör ska kunna tillhandahålla reservdelar, tillbehör och specialverktyg i minst tio (10) år efter leverans och ska kunna tillhandahålla underhåll, service och reparationer för de upphandlade elarbetsfordonen även efter leverans.