578120-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare Frescati Västra Stockholm Universitet
Referensnummer: 20/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har under 2019 tagit fram en Fastighetsutvecklingsplan för Kräftriket och under 2018 en Utvecklingsplan för Frescati Hage. Planerna beskriver, illustrera och prioritera de projekt och aktiviteter som bildar målbilden för hur Akademiska Hus vill utveckla fastigheterna och byggnaderna de kommande åren. Därför behövs nu en projektledare för utredningar i tidigt skede.
Orientering om projektet och uppdraget
Syftet med denna upphandling är att konsulten ska ansvara för att tillvarata Akademiska Hus intressen avseende projektledare för Västra Frescati. För mer information, se bifogad AF, AUC.1.
Projektleda utredningar i tidigt skede inom fastigheter Norra Djurgården 1:44 och 1:45, kallade Kräftriket och Frescati Hage. Bedömd beläggning för projekt-ledning fram till 2020-12-31 ca 50 %.
Optioner på kommande skeden - Fortsatt utredningsskede- Detaljplaneskede- Programskede- Systemhandlingsskede- Bygghandlingsskede- Produktionsskede
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen