578187-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel - komplettering
Referensnummer: UPPH2019-0417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Fyrklöverregionernas behov av: Kolhydrater 5 % infusionslösning B05BA03, Natriumklorid 0,9 % infusionslösning B05BB01, Bortezomid injektionslösning L01XX32, Bortezomid pulver till injektionsvätska L01XX32, Buprenorfin injektionsvätska depotlösning N07BC01 och Sevofluran N01AB08.
Med detta avses läkemedel som rekvireras av sjukvårdspersonal inom region och kommun eller hos privata vårdgivare med vilka regionen har avtal och där regionen har betalningsansvaret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33620000 Läkemedel för blod, blodbildande organ samt hjärta och kretslopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser läkemedel - komplettering enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlande myndighet/verksamhet
Region Uppsala
Inköps- och upphandlingsenheten
Box 602
751 25 Uppsala
Sista datum för frågor om upphandlingsdokumenten
3.1.2020
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU.
Disposition
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Underlaget är uppdelat i tre avsnitt:
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Mall för upphandlingskontrakt
I underlaget hänvisas till ett antal bilagor, som utgör en del av upphandlingsdokumenten. Vi emotser ert anbud med intresse. Inköps- och upphandlingsenheten Bengt Robertson Riahi Upphandlare