Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn- förlängningslicenser bild- och texttelefoni
Referensnummer: SLSO 2021-2942
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO vill med denna frivilliga förhandsinsyn meddela att SLSO avser att teckna eftermarknadsavtal med Lidol AB avseende förlängningslicenser till TERA och TK texttelefoni genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) har nyligen tecknat avtal inom området Alternativ telefoni med två företag. Flera patienter har tidigare fått hjälpmedel TERA och TK texttelefoni förskrivna. Dessa produkten ingår inte i det nya avtalet.
För att ge möjlighet till de patienter som fått dessa hjälpmedel förskrivna att fortsättningsvis kunna använda dem behöver vi säkra tillgången på förlängningslicenser.
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej