57831-2019 - ÄndringSverige-Landskrona: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Huvudsortiment
Referensnummer: 2018/2615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Landskrona stads samlade behov av grossistsortiment av livsmedel.
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av Landskrona stads samlade behov av livsmedel avseende grossistsortiment (huvudsortiment).Föregående års (2017) volym var ca 18,5 mnkr vilket kan ses som en indikation på kommande volym.Avtalsstart är i anslutning till upphandlingens slutförande.
AvgränsningUpphandlingen omfattar inte produktgruppen mejeriprodukter, färskt kött, färsk chark, färsk fisk, färsk frukt & färska grönsaker, färska skurna grönsaker, förkokt pasta/gryn/cerealier samt kaffe i portionsförpackning. Dessa livsmedel upphandlas separat.Därutöver har Landskrona stad ett befintligt avtal avseende köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom staden. Avsikten är att tillhandahålla livsmedel till mindre enheter och sällanbeställare. Beställning sker via webbutik.