See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Teknisk konsult: projektering och besiktning för el
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Teknisk konsult: projektering och besiktning för el. Ramavtal kommer att tecknas inom följande teknikområden Teknikområden 1. Projektering el 2. Besiktning el Ramavtal med max fem (5) leverantörer för teknikområde 1. Projektering el kommer att tecknas. Ramavtal med max tre (3) leverantörer för teknikområde 2. Besiktning el kommer att tecknas.
Intern identifierare: KS 2024/00127
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatorisk del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Projektering el
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Besiktning el
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Åtgärder pga EU:s sanktioner mot Ryssland och Belarus