2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedel, human och veterinärmedicin till Distriktsveterinärerna
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna (del av Jordbruksverket). Framöver i upphandlingsunderlaget anges Distriktsveterinärerna som köpare. Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av veterinärmedicinska läkemedel, licensläkemedel samt humanläkemedel i sin verksamhet med vård av djur. Leverantören ska tillhandahålla Distriktsveterinärernas angivna upphandlade sortiment enligt "Prislista Läkemedel" av läkemedel, human- och veterinärmedicin. Leverantören ska även tillhandahålla övrigt sortiment inom läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel. Volymen i bilagan "Prislista läkemedel" är angiven utifrån de inköp av de mest frekventa läkemedlen som gjordes under 2023 och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Distriktsveterinärerna förbehåller sig rätten att avropa mer eller mindre än denna volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Intern identifierare: 7.1.11-04956/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del Öppen upphandling