578421-2023 - ResultatSverige-Lund: Brandskyddstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av Sprinklers och köksläckanläggningar
Referensnummer: KS 2023/0682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser Service och underhåll av:
Vattensprinkleranläggning-Årlig provning-Halvårsprovning-Kvartalsprovning-Option på veckoprovning och månadskontroll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45343230 Installation av sprinklersystem, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Samtliga kontroller utförda enligt SS-EN12845 samt SBF 120:8.
Kökssläcksystem:-Halvårsvis kontroll-Tioårskontroll-Vid behov: Nyinstallation av anläggning
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) Leverantör.Ramavtal kommer att tecknas med den leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet baserat på lägst pris.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-08-30 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa tjänster och varor från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser provning, kontroll, service, reparationer och nyinstallation av sprinkler, kökssläcksystem.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende Lunds Kommuns ramavtal uppgår till tre miljoner kronor
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.