578519-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anropsstyrd trafik - Tilläggsresurser 2022
Referensnummer: 2021/02121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tilläggsresurser med uppdrag att utföra transporttjänster som benämns som anropsstyrd trafik, bland annat innefattande färdtjänst, sjukresor och öppen närtrafik samt ett antal turer i kollektivtrafiken som är anropsstyrda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen