578536-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn, skötsel och felavhjälpande underhåll av Ökna skolans panncentral
Referensnummer: IN-IN23-0337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal på tillsyn, skötsel, underhåll och felavhjälpande underhåll som omfattar akut felavhjälpande underhåll och övrigt felavhjälpande underhåll inklusive förbrukningsmaterial och reservdelar till Ökna skolans pannanläggning (pellets, elpanna samt silo) i Tystberga i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 3,2 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 4 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal på tillsyn, skötsel, underhåll och felavhjälpande underhåll som omfattar akut felavhjälpande underhåll och övrigt felavhjälpande underhåll inklusive förbrukningsmaterial och reservdelar till Ökna skolans pannanläggning (pellets, elpanna samt silo) i Tystberga i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Panncentralen används för uppvärmning av skolans byggnader, beredning av tappvarmvatten samt torkning av säd.
Benämns vidare som Avtal.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.