578590-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Landmätning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Lantmäteri, Ramavtal affärsområde Nord och Mitt.
Referensnummer: 21/184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355200 Landmätning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att träffa ramavtal för Akademiska Hus behov av utrednings- och konsulttjänster i samband med bl.a. äganderättsfrågor, exploatering av fastigheter, framtagande av detaljplaner och plangenomförande, lantmäteriförrättningar, fastighetsbildningar samt övriga förrättningsåtgärder. Upphandlingen omfattar affärsområde Mitt som inkluderar orterna Stockholm, Uppsala, Linköping och Örebro, samt affärsområde Nord som inkluderar orterna Umeå och Luleå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen