Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldfasta infordringar vid produktionsanläggningar 2020
Referensnummer: 20/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av eldfasta infodringar till Tekniska verken i Linköping AB (publ) och Mjölby Svartådalen Energi AB
Upphandlingen syftar till att ge B en leverantör vilken effektivt och med bästa metoder kan utföra arbeten med god kvalitet och kvalitativa material inom området eldfasta infodringar i koncernens förbränningspannor av olika typer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 96 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262522 Murning, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen