578808-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Renovering av byggnader – Konsul Perssons villa, Helsingborg, Fasadrenovering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsul Perssons villa, Helsingborg, Fasadrenovering
BeskrivningFasadrenovering av statligt byggnadsminne med byggår 1848. Arbetena omfattar i huvudsak putsrenovering och ommålning, fönsterrenovering och renovering av smidesdetaljer/räcken i fasad.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45440000 Målning och glassättning, 45443000 Fasadarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45452100 Rengöring av fasader genom blästring, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKonsul Perssons villa, Helsingborg, Fasadrenovering