Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphettning av invasiva arter
Referensnummer: 511-44134-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77312100 Ogräsbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder till att genom upphandlingen kunna sluta ramavtal med företag som erbjuder och utför metoder för upphettning med avsikt att avdöda invasiva främmande arter. Eftersom upphettning kan ske på flera sätt och metoden fortfarande är under utveckling i flera avseenden önskar Länsstyrelsen sluta ramavtal med flera företag för att möjliggöra att jobba med flera upphettningsmetoder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen