578853-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Charlottenberg: Reparation och underhåll av metallbehållare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diverse arbeten med kalkdoserare
Referensnummer: UH-2021-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50514000 Reparation och underhåll av metallbehållare
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmlands Läns Kalkningsförbund (VLK) genomför denna upphandling i syfte att ingå avtal med en entreprenör som ska kunna tillgodose VLKs behov av tillsyn, underhåll, service och reparationer av befintliga kalkdoserare (15st i Sverige samt 2st i Norge).
Upphandlingen omfattar även vattenprovtagning i samband med utförande av tillsyn av kalkdoserare samt att kunna genomföra entreprenader omfattandes flytt eller ny installation av kalkdoserare.
Tillsyn med angränsande aktiviteter sker enligt upprättad planering.
Underhåll, service och reparationer sker efter avrop från VLK.
Entreprenader kan ske efter offertförfarande. VLK har rätt att för specifika flytt- installationsprojekt genomföra dessa efter att ha konkurrensutsatt dessa i separat upphandling på den öppna marknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50514000 Reparation och underhåll av metallbehållare, 50512000 Reparation och underhåll av ventiler, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upprättad och överenskommen planering samt efter behovsbaserat avrop.