57893-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniskt stöd och vidmakthållande. Utb-hjälpmedel SK60
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Utbildningshjälpmedlet FlightBook (FLB) är framtaget för att användas i utbildningen av nya piloter vid flygskolan på Malmen/Linköping. FlightBook finns i två visualiseringsnivåer. FlightBook Nivå 1 (FLB N1) är en Laptop med anpassad mMjukvara. FlightBook Nivå 3 (FLB N3) är en två Domes-lösning uppbyggd av fem huvudkomponenter, Domer och projektorer, cookpit mock-up, Styrsystem, PC-IG system och mjukvara samt ATC/STRIL. Mjukvaran i både FLB N1 och FLB N3 bygger på X-Plane 9.7.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50600000 Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.