Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-2076 Trygghetslarm Särskilt boende, Katrineholms kommun
Referensnummer: 19/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Trygghetslarm för särskilt boende. Syftet med denna upphandling är att införa ett trygghetslarm som kan göra kvaliteten för insatserna bättre och samtidigt förbättra medarbetarnas arbetsmiljö. Trygghetslarmet ska ge förutsättningar för att möta brukarnas utökade och förändrade behov av stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35125000 Övervakningssystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen