Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Måleri
Referensnummer: 20/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för måleriarbeten i lägenheter och löpande
Målerientreprenadtjänster.
AB Bostäder är ett kommunalägt bostadsföretag i Borås Stad. Fastighetsbeståndet omfattar för närvarande ca 6 700 bostadslägenheter, ca 400 lokaler. Fastighetsbeståndet och organisationen finns redovisat på bolagets hemsida www.bostader.boras.se. Det befintliga beståndet kan också komma att förändras under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för måleriarbeten i AB Bostäders fastighetsbestånd.