579137-2021 - ResultatSverige-Örebro: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisk och finansiell data
Referensnummer: A2021/1743
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av databas och applikation som tillgängliggör ekonomisk och finansiell data med följande innehåll:
- Tidsserier över real ekonomi och priser
- Tidsserier över finansiell ekonomi
- Tidsserier från internationella organisationer och andra statistikproducenter
SCB avser att teckna ett grundavtal för fem (5) licenser till databasen. Som option kan SCB komma att avropa ytterligare licenser. Leverantören ska också erbjuda SCB möjlighet att via FTP-server kunna ladda hem data till ett fast pris per index, men garanterar inga volymer i denna del.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48442000 Programvara för finansiella system, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48610000 Databassystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72319000 Tillhandahållande av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen