579158-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende ett flertal entreprenadtjänster för Rosersberg och Södermanland
Referensnummer: 0820/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan/ramavtalet avser SFV och uppdelat enligt delar av fastighetsområde Rosersberg och delar av Sörmland. Upphandlingen avser 20 olika entreprenaddiscipliner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45261310 Plåtslageri, 45262320 Putsning och avjämning, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45432110 Golvläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 90620000 Snöröjning, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SFV förvaltar Sveriges nationalbyggnader och fria marker; slott och kungsgårdar, teatrar, muséer, ambassader och en sjundedel av landets yta består av skog och mark. SFVs förvaltningsuppdrag omfattar 2,0 miljoner kvm lokaler och 6,5 miljoner hektar mark.