579251-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Mobiltelefoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner, surfplattor, tillbehör och tjänster
Referensnummer: KS.2023.0526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun inbjuder intresserade Leverantörer till anbudsgivning avseende mobiltelefoner, surfplattor, tillbehör och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231320 Pekskärmar, 32342100 Hörlurar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans av mobiltelefoner, surfplattor, hörlurar, laddare, skärmskydd, fodral och andra tillbehör samt tillhörande tjänster.
I upphandlingen ingår följande optioner:
- Specialsortiment produkter
- Rekonditionerade mobila enheter
Information om organisationen
I Eslövs kommun bor ca 35 000 invånare. Eslövs kommun som arbetsgivare har ca 2600 anställda och vi finns på ca 140 olika adresser runt om i kommunen. Kommunen är en decentraliserad inköpsorganisation. Beställare finns i alla kommunens verksamheter. Stötsäkra och vattentåliga mobiltelefoner används främst inom vården och fastighetsskötare. En del verksamheter har gemensamma telefoner och därmed ingår en enkel typ av mobiltelefoner för detta ändamål. Inköp sker med hjälp av en katalog till vårt e-handelssystem. Tillbehören är det som är direkt kopplat och kompatibelt med upphandlade produkter.
Avgränsningar
I upphandlingen ingår inte återtag av mobila enheter. Det ingår inte tillbehör till beställares nuvarande mobila enheter om de inte är desamma som produktsortimentet i denna upphandling. Det ingår inte heller tillbehör till klienter. Uppskattat inköpsbehovKundens uppskattade inköpsbehov uppgår till 3 000 000 SEK/år. Kunden lämnar ingen garanti för uppskattade volymer. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden inom ramen för den maximala volymen.
Maximal volym Maximal volym för ramavtalet är 15 000 000 SEK under hela ramavtalets livslängd. När köp enligt ramavtalet uppgått till det maximala värdet så kommer ramavtalet automatiskt upphöra att gälla. Ramavtalets upphörande påverkar inte giltigheten av avtal som ingåtts dessförinnan.
Observera att varken Uppskattat inköpsbehov eller Maximal volym innebär någon utfästelse eller garanti för att en viss volym eller kvantitet kommer att avropas.