579327-2019 - ResultatSverige-KRISTIANSTAD: Medicinsk programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-baserat processtöd för verksamhetsområdet Klinisk Immunologi och Transfusionsmedicin (KIT)
Referensnummer: 2018-O001691
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48180000 Medicinsk programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av ett IT-baserat processtöd för verksamhetsområdet Klinisk Immunologi och Transfusionsmedicin (KIT). Syftet är att förbättra processerna och kvalitén för transfusionsmedicin samt transplantationsimmunologi, inklusive patientsäkerhet gentemot kunden både internt och externt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen