Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för planering av verksamhetsförlagd utbildning
Referensnummer: 2022/2061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälardalens universitet (MDU) inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan för konkurrenspräglad dialog, avseende upphandling av IT-system för planering av verksamhetsförlagd utbildning.
I inbjudan finns en övergripande beskrivning av MDU's målbild och behov, samt de krav som ställs på leverantörer för att få delta i dialogprocessen. Leverantörer ansöker om deltagande i dialogen genom att inkomma med en ansökan. Dialogens syfte är att identifiera och ange hur MDU's behov bäst kan tillgodoses.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72310000 Behandling av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I inbjudan finns en övergripande beskrivning av MDU's målbild och behov, samt de krav som ställs på Sökande för att få delta i dialogprocessen. Leverantörer ansöker om deltagande i dialogen genom att inkomma med en ansökan. Dialogens syfte är att identifiera och ange hur MDU's behov bäst kan tillgodoses.