579341-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Publikationer – Omsätta STA MOUT KNX
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmsätta STA MOUT KNX
BeskrivningFMV på uppdrag av Försvarsmakten avser att upphandla ett 4 årigt ramavtal för ett KNX system för att kunna styra på och avstängning av instrumentering vid stridsträningsanläggningen Spång i Kvarn. KNX systemet kommer att ersätta/uppdatera gammalt utdaterat system. Därtill kommer även möjlighet att införskaffa ytterligare delar samt underhåll att ingå i ramavtalet.
Intern identifierare25FMVU1607
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 22120000 Publikationer
Ytterligare klassificering (cpv): 22121000 Tekniska publikationer, 22470000 Manualer, 22472000 Instruktionsböcker, 22473000 Tekniska handböcker, 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 45216200 Bygg- och anläggningsarbeten: militärbyggnader och -anläggningar, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOmsätta STA MOUT KNX