2. Förfarande
Förfarande
Titel: TOTALENTREPRENAD ABT 06 AVSEENDE PILOTANLÄGGNING FÖR AVSALTNING I ÖREGRUND
Beskrivning: Östhammars kommun i norra Roslagen driver sedan en tid tillbaka programmet “VA-utveckling östra Östhammar”. Inom ramen för programmet ska VA-kapaciteten ökas i tätorterna Östhammar och Öregrund med omnejd. Detta för att möjliggöra dels kommunens förväntade tillväxt, dels fler anslutningar av befintliga fastigheter. I programmet ingår tre sammanlänkade projekt. Det första projektet handlar om att bygga ut det befintliga avloppsreningsverket i Öregrund, och det andra om att dra överföringsledningar för dricksvatten och spillvatten mellan de två orterna. Det tredje projektet, som denna upphandling är en del av, syftar till att öka kapaciteten i dricksvattenproduktionen. Befintliga grundvattentäkter kan inte tillgodose det ökade behovet varför ett avsaltningsverk behöver anläggas. Detta nya avsaltningsverk kommer troligen att samlokaliseras med avloppsreningsverket i Öregrund. Kvaliteten i processen för att skapa dricksvatten genom avsaltning är beroende av förbehandling, avsaltning och efterbehandling av det aktuella råvattnet. Östhammar Vatten har därför behov av att, som ett första steg, upphandla en pilot för att utvärdera processen. Upplägget innefattar en pilot med högst 3 olika entreprenörer som därmed utgör 3 separata totalentreprenader. I denna pilot testas respektive entreprenörs förbehandling, avsaltning och efterbehandling av råvattnet. För att täcka in olika säsongsvariationer planeras piloten att pågå under cirka 1 år. När piloten är avslutad kommer det finnas möjlighet att genom option få möjlighet att leverera process och maskin till det fullskaliga avsaltningsverket. Som ett av kraven i det kommande förfrågningsunderlaget ser vi att anbudsgivarna ska ha en årsomsättning om minst 50 MSEK för vart och ett av de senaste två (2) verksamhetsåren, avseende vattenrening för process- och/eller dricksvatten.
Intern identifierare: 15261
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45253100 Byggnation av avsaltningsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 65111000 Dricksvattendistribution, 65122000 Avsaltning av vatten