2. Förfarande
Förfarande
Titel: Järnsulfat till reningsverken
Beskrivning: Med denna upphandling, diarienummer 25SVOA645, avser SVOA att täcka sitt behov av järnsulfat (FeSO4·7H2O, heptahydrat) till reningsverken hos beställaren. Järnsulfat används i den kemiska reningen av avloppsvatten. Upphandlingen omfattar: • Leveranser av järnsulfat i första hand till Henriksdal och Bromma reningsverk, inklusive transport, lastning och lossning. • Alla med leveransen förenade arbetsuppgifter – inklusive uppstädning av eventuellt spill. Ramavtalstiden är maximalt fem (5) år. Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Intern identifierare: 25SVOA645
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24313125 Järnsulfat
Ytterligare klassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Järnsulfat till reningsverken