579367-2021 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM system
Referensnummer: UH-2021-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett CRM system.
Visit Sweden (VS) är sedan 2020 en organisation som lyder under lagen om offentlig upphandling och därför upphandlas leverantörer enligt LOU. Denna upphandling avser en leverantör av ett CRM system som kan stötta VS expertorganisation.  V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
VS bedriver verksamhet enligt det uppdrag som tilldelats VS av den svenska staten.. VS ska bidra till att Sverige har en hög attraktionskraft utomlands som turistland och har en långsiktigt konkurrenskraftig turistnäring, som bidrar till hållbar tillväxt och ökad sysselsättning i alla delar av landet. VS ägs av svenska staten och finansieras genom statliga medel. Därmed är det av största vikt och i Visit Swedens intresse att alla samarbetspartners och leverantörer är införstådda med att VS medel används med eftertänksamhet och största medborgarnytta i åtanke. VS önskar att alla anbudslämnare tar detta in i beaktande och har förståelse för denna dynamik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen