579368-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridisk rådgivning
Referensnummer: UH-2021-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Sweden är i behov av juridisk rådgivning och handlar upp två avtalsområden; Affärsrätt och Arbetsrätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 1: Affärsrätt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser juridisk rådgivning till Visit Sweden.
Upphandlande organisation:
V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
Upphandlingen är uppdelad i två delar. Det är möjligt för anbudsgivare att lämna på det ena, det andra eller båda områdena som utvärderas var för sig. Två ramavtal tecknas med en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) år plus ett (1) år med en maximal avtalstid på fyra (4) år. För varje avtal gäller ett takvärde om sex miljoner kronor.
Upphandlingen genomförts enligt Öppet förfarande och kommer att utvärderas enligt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.
Avtalsområde 2: Arbetsrätt
Del nr: 2