579371-2021 - ResultatSverige-Johanneshov: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dataskyddsombud
Referensnummer: 09945/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om Svenska Institutet
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder.
Upphandlingens omfattning och innehåll
Denna upphandling omfattar avtal för ett dataskyddsombud för Svenska institutet.
Den övergripande och viktigaste uppgiften för dataskyddsombudet är att övervaka att organisationen följer dataskyddsförordningen. Det innebär bland annat att
samla in information om hur organisationen behandlar personuppgifter
kontrollera att organisationen följer bestämmelser och interna styrdokument
informera och ge råd inom organisationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79111000 Juridisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris.
För mer information, se https://si.se/
Dataskyddsombudet ska också
ge råd om konsekvensbedömningar
vara kontaktperson för Integritetsskyddsmyndigheten
vara kontaktperson för de registrerade och personalen inom organisationen
samarbeta med Integritetsskyddsmyndigheten, till exempel vid inspektioner
Det uppskattade värdet för hela avtalstiden uppgår till 2 400 000 kr och innebär inte någon form av garanti. Anbud kan endast lämnas på hela upphandlingen.
Upphandlingen syftar till att säkerställa för SI att organisationen följer dataskyddsförordningen och gällande lagar och direkt. Upphandlingen är inte uppdelad i olika anbudsområden, för att SI:s behov är att en leverantör ska ha kapacitet att åta sig att utföra uppdragen i sin helhet.