579417-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Växter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växter och växtskötsel inomhus
Referensnummer: 24/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar växtskötsel och växtgaranti för inköpta eller hyrda växter. Upphandlingen omfattar även köp och hyra av inomhusväxter och krukor. Avrop sker successivt under avtalstiden.
Upphandlande myndigheter är
​- Helsingborgs stad (212000-1157)
​​- Helsingborgshem AB (556048-0674)
​​- Helsingborgs hamn AB (556024-0979).
Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
Takvolym ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Takvolymen är 6 240 000 kronor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03117000 Växter för särskilda ändamål, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen